Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için tarafımıza başvuru yapıldığında izlediğimiz yol:

Hangi Arama Motoru için Web Site Optimizasyonu isteniyorsa; hedef arama kelimelerinizde yapılan aramalarda mevcut durumunuzu, web tasarım tarzınızı,site yapısını, web site programlama kodlarınızı, Optimizasyon istenen arama motorunda yer alan rakiplerinizi, domain yaşınızı ve diğer bir çok farklı hususları sorgularız. Oldukça detaylı yaptığımız bu ön arama motoru çalışmasına (web site analizi) oldukça zaman harcarız ancak yine de detaylı ön arama motoru çalışmasını ücretsiz yaparız.

Her web site; Arama Motoru Optimizasyonu (Seo) açısından farklı birer projedir ve bu nedenle de her optimizasyon projesi ayrı ele alınır.

Aynı sektördeki hatta tek kuruma ait farklı web siteleri de Google Arama Motoru Optimizasyonu (Seo Google)sürecinin uygulanması bakımından farklı işlemlere tabiidir.

Bu ön Arama Motoru incelemesi (Web Site Analizi) sonucunda;

Arama Motoru Optimizasyonu Proje Fiyatı belirleyerek size önerimizi sunarız. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hizmetimizi sadece Kurumsal Müşterilere sunuyoruz. Bize göre konusunda tecrübeli bir arama motoru optimizasyonu uzmanı (Seo Danışmanı) çok iyi bir arama motoru pazar araştırması yetisine de sahip olmalıdır ve dürüst SEO teknikleri ile çalışmalıdır ve Danışmanlık yaptığı kuruluşu arama motoru açısından zora sokacak hilelere başvurmamalıdır. (Arama Motoru Optimizasyonu uygulama konusunda; Seo Uzmanı da denilen bir Arama Motoru Uzmanı ile diğeri farklı bilgi ve tekniğe sahip olabilir.)

SEO-Optimizasyon için anlaşma yapıldığında ;

PAZAR ARAŞTIRMASI, KELİME ANALİZİ VE ANAHTAR KELİMELERİN BELİRLENMESİ:

Arama Motoru Optimizasyonu için; en kiritik konulardan birisi olan web site için anahtar kelimelerin belirlenmesi işlemini gerçekleştiririz. Yapılan iş, ürün yelpazesi ya da sunulan hizmeti tam olarak yansıtan anahtar kelimelerin seçimi çok önemlidir. Siz bir kelimenin sizin için çok önemli olduğunu zannedebilirsiniz, ancak anahtar kelime yani hedef kelimelerin seçiminde rakiplerinizin de çok iyi izlenmesi, size müşteri olabilecek potansiyel kitlenin en çok arama yaptığı kelimelerin belirlenmesi ve ayrıca diğerlerinin de kaçırılmaması gerekir.

Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı sizden sizin belirlediğiniz hedef kelimeleri almakla kalmayıp, rakiplerinizi araştırmalı,arama motorunda sektörünüz -iş veya hizmet sahanızla ilgili en çok arama yapılan ve daha az arama yapılan anahtar kelimeleri doğru seçebilmelidir. Hatalı kelimeler Arama Motoru Optimizasyonu sürecinde gerçekten hem zaman kaybettirecek hem de size istediğiniz oranda yarar sağlamayacaktır. Kelime popülerlikleri arama motoru uzmanı tarafından toolbarlar aracılığı ile analiz edilmelidir.

Çalışma alanınız ürün veya hizmetlerinize ilişkin anahtar kelime alternatiflerinin arama motorlarındaki aranma hacimleri, trendleri ve ziyaretçi eğilimlerini araştırarak en iyi sonucu alacak hedef arama kelimelerini tespit ederiz. (Gözlemlediğimiz diğer bir husus; Bazı sektörlerde herkes aynı bir kaç arama kelimesine yönelmekte,arama motorlarında ilk sayfada görüntülenmek açısından ele alındığında bu kelimelerde rekabet aşırı yoğun olmakta, bu rekabet aşırı fazla arama kelimelerine Optimizasyon açısından yoğunlaşan web site, diğer arama kelimelerinden gelebilecek ziyaretçi potansiyelini değerlendirememektedir. Konuyu biraz daha açarsak; elbette rekabet çok yoğun olan arama sözcüğünde Google Arama motoru’ nda ilk sayfada ve hatta ilk sırada görüntülenmek her kurumun isteğidir,ancak bu sözcük için çalışılırken diğer müşteri getirebilecek daha az aranan kelime veya sözcük öbekleri de kaçırılmamalıdır.—Midyat’a pirince gidilirken evdeki bulgurdan da olmamak gerekir diye düşünüyoruz. Hem Midyat pirinci,hem orta hallice pirinç,hem de bulgur da olsa fena mı olur? Ama eğer Midyat pirincine hiç imkanınız yok ise hiç olmazsa orta halli pirinç de bulgur da olabilir hiç yoktan örneği gibi–Eğer arama motoru optimizasyonu süreci sizin için yeni başlıyorsa ve sektördeki en ağır arama kelimesinde 70 milyon sonuç çıkıyorsa ve siz 5.sayfada yer alacağınıza,en ağır kelimeye göre daha az aranan alternatif kelimede 1.sayfada ilk sırada çıkmak suretiyle müşteri elde edebilirsiniz ) Seo Danışmanı size kendi sektörünüzdeki en önemli ve daha az önemli öbekleri,Google Arama motoru’nda aranma hacimlerini çıkartmalı ve sizinle görüşerek bunları açıklamalı ve Arama Motoru projesini bir bütün üzerine inşaa etmelidir.

WEB SİTE ÜZERİNDE YAPILACAK SİTE İÇİ ÇALIŞMALAR (Site içi Optimizasyon)

WEB SİTENİZİN GOOGLE-ARAMA MOTORU UYUMLU HALE GETİRİLMESİ:

Web Site sayfa adlarının düzenlenmesi, sayfa başlıkları üzerinde çalışmalar, metin içeriğinin düzenlenmesi,metin içeriğine gerekirse ekleme yapılması, meta tag düzenlenmesi, site içi resimlerin isimlerinin,taglarının ve web site içi linklerin düzenlenmesi gibi konularda değişiklikler yapılarak web sitesi arama motorlarında en iyi sonucu verecek gerekli tüm arama motoru düzenlemesi yapılır. (Hangi Arama Motoru için isteniyorsa–Türkiye’de Google en rağbette olan Arama Motoru olması nedeniyle genelde Google Optimizasyon yapılmaktadır. Yahoo dünyada önemli paya sahip olmakla birlikte ülkemizde kullanımı azdır şu an için. Search Live az da olsa bir paya sahip ülkemizde ayrıca bu sözedilen arama motorları Optimizasyon açısından farklı teknikleri gerektirmektedir. Yahoo son derecede sadelik sever Seo açısından.)Genelde Web site içinde yapılacak Optimizasyon işlemleri birçokları tarafından kaçırılmaktadır. Site içi iyileştirme tekniği yeterince kullanılmadığı zaman website dışı optimizasyon süreci hem daha ağırlaşmakta hem de Google da sıra yükseltmek süresi uzamaktadır.

WEB SİTE DIŞINDA YAPILACAK ÇALIŞMALAR:

Google PR arttırıcı;sitenizin önem derecesini arttırıcı çalışmalar yapılır. Web siteniz ve rakip sitelerin durumu,aldıkları linkler analiz edilir. Sitenize kaliteli link verilmesi sağlanır. Ziyaretçi trafiğinizin arttırılması da gerekir. Çalışma süreci mevcut sitenin durumuna,rakiplerinize,arama kelimelerinizdeki rekabet derecesine,web site domain yaşınız vb.bir çok farklı etkene bağlı olarak değişir.Google PR elbette önemlidir Google da sıralanma açısından ancak Google page rank sıralamada her şey değildir,Google PR 2 puan düşük olan web site diğerinden daha üst sırada görüntülenebilir. O nedenle bir web sitesi için Arama Motoru Optimizasyonu Projesi tüm boyutları ile ele alınır.

Web Siteniz ile ilgili teklif verilirken size ortalama takribi süre belirtilir ve süreç izlenir.Ayrıca tamamen arama motoru Google uyumlu yeni web site tasarım da gerçekleştirilmesinde yardımcı oluruz. Bu pazardan payınızı alabilmeniz için sadece geçici kısa vadeli çözümler değil uzun vadeli çözümler öneririz.

Not : Eğer web siteniz ziyaretçi açısından yeterince ilginç değilse web sitenizde fazla dolaşmaz ve zaman harcamaz,girişi ile çıkışı bir olur,bu da arama motorunda sıralamada önemlidir. Web site ziyaretçilerinin sitenizde zaman harcaması ve web site sayfalarınızı dolaşması için web siteniz yeterince uygun olmalıdır.Yorum Yapın

İzin Verilen HTML Tagları:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>